INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mylius (Milius, Miliusz) Jakub (1594–1651), rektor szkoły w Krasnobrodzie i Bełżycach, minister kalwiński. Pochodził z Palatynatu. Miał wykształcenie humanistyczne, ale nie wiemy, na którym z uniwersytetów je uzyskał; być może studiował w Wittenberdze i podczas studiów zdobył tytuł «poeta laureatus Caesareus». W początkach lat dwudziestych XVII w. spotykamy go w Krasnobrodzie w ziemi chełmskiej na stanowisku rektora szkoły dystryktu ruskiego. Jak długo pełnił M. tę funkcję, nie wiemy. Śladem wielu preceptorów obrał karierę duchowną jako lepiej płatną i mającą większy prestiż wśród członków jednoty. W r. 1629, już jako minister znalazł się w składzie delegacji od synodu dystryktu ruskiego na synod prowincjonalny w Wilnie. Funkcję ministra sprawował m. in. w Średniej Wsi koło Hoczwi na Podolu. W r. 1630 był ministrem w Hoczwi, konseniorem ruskim. We wrześniu 1631 synod prowincjonalny małopolski obradujący w Glinianach wyznaczył go do komisji mającej zbadać i uzdrowić sytuację w szkole bełżyckiej, delegowano go nadto na synod w Lesznie. W początkach maja 1635 synod prowincjonalny w Glinianach polecił mu objęcie funkcji rektora gimnazjum i ministra zboru w Bełżycach. Rektorem był zapewne najwyżej 2–3 lat, gdyż już w r. 1638 rektorem gimnazjum był Stefan Świetlicki. W r. 1639 został upomniany za niewłaściwy stosunek do zboru i współwyznawców. Zajmował się także przekazywaniem stypendiów alumnom małopolskim uczącym się w kraju, jak i studiującym za granicą. W r. 1643 w czasie najazdu dokonanego przez Wylama na zbór i szkołę w Bełżycach M. został zraniony i poniósł znaczne szkody materialne. W wyniku nie znanych nam bliżej prześladowań ze strony jezuitów lubelskich M. zmuszony został do szukania schronienia na Litwie. W r. 1645 na życzenie Janusza Radziwiłła synod prowincjonalny wileński oficjalnie wezwał go z Małopolski i powierzył mu zbór w Lubczu nad Niemnem. W t.r. widzimy go też w składzie delegacji synodu do J. Radziwiłła mającej pertraktować «o potrzebach zborowych». Również w r. 1650 znalazł się M. w składzie 6-osobowej delegacji mającej rozsądzić sprawy z ekonomem bursy dla alumnów w Słucku – Cichonem Batkielem.

W „Nomizomenon…” (Baranów 1638), zbiorze nagrobkowych wierszy dla Jana i Macieja Węgierskich, spotykamy wiersz M-a (jako pierwszy). W r. 1642 uczcił on pamięć zmarłego Pawła Krokiera krótkim utworem wierszowanym pt. Justa exuviarum Pauli Krokieri medici… Bezpośrednio na użytek zborowy napisał broszurę Theatrum albo widok rozerwania i zgorszenia w kościele korintskim (b. m. i r.). Zmarł M. w Lubczu w r. 1651. Jego synem był minister Piotr Mylius.

 

Estreicher; – Tworek S., Działalność oświatowo-kulturalna kalwinizmu małopolskiego (połowa XVI – połowa XVIII w.), L. 1970 s. 180, 183, 186, 188–9; – Węgierski A., Libri quattuor Slavoniae Reformatae, W. 1973; – AGAD: Dep. Wil. 41, s. 117, 141, BOZ IXb–41 s. 122v.; B. Lit. Akad. Nauk w Wil.; ERS–1157 s. 182, ERS–1136 s. 94, 97, 107, 148 i n., 153; B. Ukraińskiej Akad. Nauk w Kijowie: rkp. 5995/I s. 508; B. Uniw. Warsz.: Synod 4 s. 37v.

Stanisław Tworek

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.